http://wpolityce.pl/polityka/142938-po-latach-rusyfikacji-i-stalinizacji-elity-ukrainy-i-bialorusi-zaczynaja-sie-repolonizowac
opublikowano: 22 października 2012,
Czy polskość odżyje na Ukrainie i Białorusi? Są na to widoki. Tylko w tym roku na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przyjęto 285 studentów zza wschodniej granicy. To trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
Największy zainteresowaniem wśród obcokrajowców cieszyły się kierunki: stosunki międzynarodowe (37 osób), turystyka i rekreacja (22 osoby), psychologia (12 osób), finanse i rachunkowość (11 osób).
Wśród nowo przyjętych studentów cudzoziemców na UMCS aż 239 osób to Ukraińcy, w roku 2011 przyjęto ich 67. Kolejną liczną grupę - 34 osoby - stanowią Białorusini; w roku 2011 było ich 10. Rektor podkreślił, że znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy to efekt wielu inicjatyw promocyjnych prowadzonych przez UMCS na Ukrainie m.in. w ramach akcji promocyjnej „Studiuj w Lublinie”, wspieranej przez władze Lublina.
Zainteresowanie polskimi studiami wśród młodych Ukraińców i Białorusinów jest bardzo oczekiwane przez nasze uczelnie z powodu niżu demograficznego panującego w Polsce.
Przynosi też inny efekt, bardzo rozciągnięty w czasie. U naszych wschodnich sąsiadów po latach do głosu w polityce, mediach, kulturze i biznesie dojdzie do głosu pokolenie znające język polski i czujący jakiś związek z naszym krajem.
Elity na Rusi (dzisiejsza Ukraina i część Białorusi) polonizowały się mocno od XVI wieku. Dziś niewielu pamięta, że rody Wiśniowieckich, Zbaraskich, Ostrogskich, Zasławskich i wielu innych to spolonizowani Rusini.
Po latach przymusowej rusyfikacji i sowietyzacji dawnych Kresów wznowienie obecności Polski na ziemiach, które były niegdyś duszą i sercem Rzeczypospolitej, trzeba uznać za sukces. Trzeba na niego dmuchać i chuchać.
Slaw/ PAP
Zdjęcie None
autor: Zespół wPolityce.pl
|