http://niezalezna.pl/47839-steadfast-jazz-2013-manewry-nato-blisko-rosji Dodano: 02.11.2013 [16:45] Steadfast Jazz 2013. Manewry NATO blisko Rosji - niezalezna.pl foto: wojsko-polskie.pl Od dzisiaj do 9 listopada w Polsce i krajach bałtyckich odbędą się największe od 2006 r. manewry kolektywnej obrony NATO, pierwsze w tej części Europy, pod kryptonimem „Steadfast Jazz 2013”. Choć będą się toczyły przy granicy z Rosją, co budzi niepokój Kremla, dowództwo NATO oraz polskie MON podkreślają, że nie są skierowane przeciwko Rosji. - Celem manewrów jest pokazanie, że NATO w wypadku zagrożenia jest w stanie obronić kraje członkowskie - mówi w rozmowie z „Codzienną” były wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS-u Witold Waszczykowski. Jak wyjaśnił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł, „Steadfast Jazz 2013” to strategiczne, połączone ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo z jednoczesnym realnym działaniem wojsk na lądzie, w powietrzu i na morzu. Polska odgrywa rolę państwa gospodarza, czyli ma za zadanie zabezpieczać logistykę, a w ćwiczenia zaangażowane są służby i urzędy cywilne.
Scenariusz ćwiczeń przewiduje, że fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, a następnie zajmuje część tego kraju. Rada Północnoatlantycka podejmuje wówczas - zgodnie ze scenariuszem manewrów - decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu siły odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Ćwiczenia mają na celu zgranie NRF, jeśli chodzi o logistykę, przejęcie odpowiedzialności za strefę i prowadzenie działań wojennych.
Na polskich poligonach odbędą się ćwiczenia sił lądowych, w polskiej przestrzeni powietrznej - manewry lotnictwa, a na południowym Bałtyku - ćwiczenia morskie. - Polska przykłada dużą wagę do tych ćwiczeń nie tylko ze względu na to, że odbywają się one na naszym terytorium, lecz także dlatego, że Polska w Sojuszu Północnoatlantyckim bardzo mocno postuluje, żeby takich ćwiczeń było jak najwięcej - podkreślił szef MON-u Tomasz Siemoniak. Według gen. Philippe'a Breedlove'a, naczelnego dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, Sojusz będzie przeprowadzał więcej podobnych ćwiczeń w najbliższych latach. - Od zaangażowania do przygotowania - to nasza nowa strategia - podkreślił Breedlove.
W manewrach weźmie udział ponad 6 tys. żołnierzy z 23 państw NATO, w tym ok. 3 tys. z Polski, 350 pojazdów opancerzonych, 60 samolotów bojowych i helikopterów oraz 12 okrętów i jedna łódź podwodna. Siły lądowe będą ćwiczyły na poligonie w Drawsku Pomorskim. 7 listopada ćwiczących żołnierzy odwiedzą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. W ćwiczeniach wezmą również udział Ukraina, Finlandia i Szwecja na prawach państw partnerskich.
Manewry „Steadfast Jazz 2013” wywołały obawy Kremla. Moskwa od wielu tygodni zaniepokojona była skalą oraz scenariuszem ćwiczeń. Tym bardziej że we wrześniu br. wraz z Białorusią przeprowadziła manewry pod kryptonimem „Zapad 2013” m.in. w obwodzie kaliningradzkim. Wzięło w nich udział ok. 13 tys. żołnierzy. Ćwiczono wówczas m.in. atak na Polskę i kraje bałtyckie.
NATO oraz polskie MON zapewniają, że „Steadfast Jazz” nie stanowi odpowiedzi na „Zapad”, bo był planowany już od 2009 r. By załagodzić atmosferę, w październiku zaproponowano Rosji wysłanie obserwatorów na ćwiczenia. - Kiedy weszliśmy do NATO, zostaliśmy objęci tzw. planem ewentualności, czyli dosyć ogólnym planem obrony. W 2010 r. plan ten został uzupełniony o kolejne elementy. W „Steadfast Jazz” chodzi o to, by przekształcić go w praktykę i przećwiczyć obronę przed atakiem. Podczas „Zapad 2013” ćwiczono głównie elementy ataku - tłumaczy Witold Waszczykowski. Steadfast Jazz 2013 to największe manewry NATO, zarazem test gotowości sił odpowiedzi NATO. Zgodnie z zasadami nomenklatury NATO "S" w "Steadfast" oznacza, że uczestniczą w nich elementy SHAPE (Supreme Allied Power Europe) – Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie; "J" rozpoczynające "Jazz" wskazuje, że są to ćwiczenia "joint", czyli połączone, angażujące siły lądowe, powietrzne, morskie i specjalne. NRF zostały utworzone w 2003 r., dotychczas nie uczestniczyły w regularnych działaniach bojowych. Pomagały w zabezpieczeniu igrzysk olimpijskich w Atenach, niosły pomoc ofiarom huraganu Katrina i trzęsienia ziemi w Pakistanie. Pododdziały wydzielone do NRF uczestniczyły do tej pory w 17 ćwiczeniach, przeprowadzonych w 14 krajach, jednak na mniejszą skalę niż Steadfast Jazz.
|